Vstup do světa “next genu” byl překvapivě u mě celkem dost spontánní, samozřejmě že jsem po PS4 pokukoval už v době oznámení a plánoval jsem si na něj pomalu šetřit a ještě do konce tohoto roku si zakoupit. Pak mi došlo, že není ani moc důvod si konzoli pořizovat. Pak, ale přišlo E3 a oznámení Uncharted 4 a nového Tomb Raidera. To mě zase trošku přimělo k tomu po PS4 hodit očkem. A tak se stalo to, že mi už PS4 trůní na stole a svým luxusním designem si vysluhuje mou zaslouženou pozornost – inu osud tomu tak chtěl.

I když tento příspěvek patří více na lordhell.cz, je to tak  “exkluziv”, že to musím zařadit i sem. Byl to obyčejný pracovní den, dost odlehčený díky tomu, že v práci nebyl šéf, který je na dovolené. Z obyčejného projíždění netu jsem tak nějak z prohlížení leštidel na opravu škrábanců u auta skončil na XZone u dívání se na PS4 a než jsem se probudil z dočasné “letargie”, měl jsem za sebou podpis “krevdrásající” smlouvy upsané ďáblu jedné nejmenované úvěrové společnosti. Jo, je to tak, abyste si nemysleli, že tady můžu házet prachama na všechny strany, naučil jsem se už o penězích nemluvit, protože na jejich nedostatek si stěžuje každej. Já mám teď díky tomu na účtě zase 600,-, v kapse prázdno a v hlavě strach, co bude dál, zkrátka nezbylo mi nic jiného než si pořídit PS4 na splátky (jako bych jich měl málo). Dobře jsem si to rozmyslel, rozpočítal a nějakou částku i rovnou položil, ale tohle mi vyšlo zkrátka jako hlavní východisko. Když bych chtěl, mohl bych dostat 5 litrů na účet, ale pak by zase bylo nutné hned za měsíc je splatit, k čemu? Pak jsem si uvědomil, že kdybych si dával tedy peníze stranou, konzoli bych si mohl dovolit nejdříve v říjnu a to bych byl ještě rád. Pak si nedopřeju žádnou dovolenou (to už 4 roky), pak taky můžu třeba umřít, tak proč kurva ne? Proč by si člověk nemohl jednou udělat radost, vždyť do prdele tohle je jediná radost, co člověk má. (omlouvám se za peprná slova). Tak to prostě je.

Chvilku jsem si pak nadával za to, co jsem to udělal, ale poté váhavou náladu vystřídalo nadšení a obrovské očekávání tohoto dárku, konečně jsem se zase po dlouhé době na něco těšil. Konzoli jsem objednával asi den před jejím oficiálním vydáním ve středu 30.7. (respektive bundle s The Last of Us), počítal jsem s tím, že než se vyřídí formality, tak dostanu konzoli nejdříve v průběhu příštího týdne, ale tak co, mám dovolenou. Jaké překvapení bylo, když mi už ve STŘEDU! večer přišla sms, že balík je na cestě. No jo, ale já neměl peníze a navíc jsem šel do práce. Naštěstí (jinak bohužel) bydlí naproti babička, která ve své pokladničce měla potřebnou sumu a já nemusel ráno jet vybrat peníze. Babička balíček převzala. Takže hurá domů, čekala mě ještě klasická cesta nahoru k dědovi na večeři, takže jsem ani neměl možnost si nákup náležitě vychutnat, ale co už.

PS4 Box

“Unboxing” už tentýž den – to se nedalo odolat, krabice vypadala vskutku sexy, docela jsem se i lekl, že to je takhle lehké a takhle malé, přeci jenom krabice od PS3 byla trošku rozměrnější. Strhnout obal a jdem vytáhnout krabici se samotným pokladem uvnitř. Just wow! Ještěže jsem si nekoupil HDMI kabel, který jsem si i tak zapomněl objednat kvůli euforii. Zajímalo by mě, jak z téhle věci chtějí udělat “slim” verzi, přišlo pomlaskání se s controllerem, projetí manuálu, olíznutí krabičky se hrou a pochlubení se na Twitteru. A to jsem se zapřísáhnul, že už se chlubit ničím nebudu, každý má přece všechno stokrát lepší… Jaké překvapení bylo, že každý byl z mého nákupu, jak se říká, paf. Ale jo, vezměte si, že PS4 je ještě relativně novinka, já se pořád cítím, jako bych měl něco unikátního a při tom se podívejte, kolik už na světě takových konzolí běhá, ale zaslouženě, věřte mi, že jo, Sony si to zaslouží. Když si jenom uvědomíte, že za celkem relativně slušnou cenu máte vlastně nové pc, domácí kino, internetový prohlížeč, 500 gb hdd a v neposlední řadě i velmi vkusný designový prvek do domácnosti v jednom.

Večeři jsem zblafnul, ale doma už jsem neměl sílu “vyblafnout” konzoli, zalehl jsem a ráno jsem musel do práce. I když jsem si řekl, že konzoli zapojím až po úklidu pokoje, nedalo se odolat a po příchodu domů už začalo odstraňování starého dvd přehrávače a přepojování kabelů, hledání lan kabelu a podobné skopičiny. A teď, jak to zapnout? Je fakt úsměvné hledat na PS4 spouštěcí tlačidlo, měl jsem problémy najít, kam se strká cd, manuál naštěstí pomohl.

PS4 Inside the Box

Konzoli jsem si umístil nastojato, vypadá to mnohem lépe a ještě víc sexy, chudák stará PS vypadá jak babička, je to zajímavý, ale je to pravda. Je podivné, co udělá pro oko to designové “vychýlení” a co teprve ten svítící pruh, který kromě sexy složky v sobě skrývá i celkem užitkovou vlastnost a to i na ovladači. Já ani nevěděl, že ta “repráčková destička” je vlastně touchpad.

PS4 vs PS3

No, spouštění bylo obřad, k tomu přišly ale problémy s propojením Facebooku, který měl zrovna v tu dobu nějaký výpadek, naštěstí to vyřešil restart konzole. Nejdřív jsem byl v šoku, že tu nevidím žádné nastavení “themes”, kde jsou YouTube aplikace, rádia? Media servery taky dost chybí, ale pak si uvědomíte, že ono to tu de facto je, já jenom věřím, že do budoucna přijdou věci jako media servery, které používám na PS3 denodenně a hlavně čekám, kdy se konečně ty hajzlíci proberou a dají nám to, co mají v USA a ano to mluvím hlavně o Netflixu. Na druhou stranu, a to nemáte ode mě, se po netu povalují návody bez vážného postihu, jak si zpřístupnit Netflix a dokonce i media server. Zřejmě zkusím, ale zatím nemám díky stále vedle ležící a pro mě pořád ceněné PS3 nutkání dělat nějaké “šourkování”, je pro ní pořád místo. Akorát děda dvd to odnesl, stejně už byl pořád vypnutý.

Tak, jdeme zkoušet… The Playroom? To jsem čučel, co se dá vlastně všechno dělat, no jo, ale proč nám teda Sony rovnou tu kameru ke konzoli nezabalí, no to už tu bylo… Nic, jdeme dál. Jako člen PS+ jsem si mohl aspoň stáhnout dvě hry, škoda, že jsem nechytl Outlast… Asi si ještě budeme muset počkat nějaký ten rok než tu budeme mít pecky jako na PS3, ale to se dá chápat. PS4 je prostě ještě moc nezralé a je blbost nabídnout k hraní Watch Dogs, když se na tom dá “vyrejžovat” sedmnáct stovek. Nevadí, Strider třeba vůbec není špatná hra.

Nové PC si asi jen tak nekoupím a je fakt zarážející, jak se ze mě stává, tak nějak samovolně, konzolista a velké hry si radši koupím na PS4, už kvůli pohodlnosti, která na PC zkrátka chybí a není to jen gamepad, který se dá u PC použít naprosto přirozeně, ale zkrátka konzole je konzole, kór tohle, co už je spíš “AIO”.

Není čas, jdeme tam vložit disk s TLOUR, kterému se budu věnovat v jiném příspěvku. Teď už jen někde našetřit prachy na gamesy, někdo může namítat, že kupovat si teď PS4 je blbost, ale máme tu hry, určitě půjdu do Infamous 3 a do Watch Dogs, rád bych zkusil i Wolfensteina, být Tomb Raider taky tak za 500,- – šel bych i do něho. Já se moc těším, co nám přinesou měsíce a roky další, doufám, že se na nás vývojáři s “velkými” hrami nevykakají (a že budou stát za to a nebudou to jen vyhypované kraviny) a že se i na PS4 najdou v budoucnu legendární kousky jako bylo tehdá Heavy Rain, Red Dead Redemption, Uncharted série, God of War a další a další. Ale to musí, k čemu potom by byla “nová generace”? Tak ať se na příští E3 snaží, my to budeme kupovat!

No a pokud se ptáte, jestli má cenu si kupovat teď PS4? Na to, je těžké z mé pozice odpovědět. Je pravdou, že PS4 je pořád takové ne moc rozjeté, her je poskrovnu a ty velké tituly přijdou až za nějakou dobu, ale i tak už jich pár je a pořád rostou, kór pokud nemáte předchozí generaci konzolí. V tom případě nemáte, proč váhat a jestli XBONE nebo PS4? Já jsem si tehdá řekl, že všechno, co je na Xboxu, je i na PC. Jediné, co jsem vždy záviděl “xboxářům” byl Alan Wake a ten nakonec taky na PC vyšel, PS4 mělo výše zmiňované exkluzivní tituly, a tak nějak pořád je mi Sony sympatičtější než Microsoft. Navíc cena asi jen tak dolů nesjede, věřím rovněž, že dalšími updaty přibydou PS4 očekávané (bohužel ne tak docela slíbené) funkce a pak tu je ten fakt, že nová generace konzolí jen tak ještě nepřijde. Jenže ten čas skutečně letí dopředu a za chvíli už si “posmažíme” všichni spokojeně Uncharted 4!

Sdílej:
0
Rádi bychom slyšeli váš názor, prosím komentujte.x