Tohle se dá opravdu považovat za velmi žhavou novinku, u nás v ČR má film premiéru až 30.října! A na lordhell.cz tu máte už recenzi a detailní rozbor, takže jdeme na to, i když můžete být i trošku zklamáni, když už vidíte to hodnocení.

Legenda na poli počítačových her Max Payne, velice známá série, která se snad brzy dočká třetího dílu a doufejme, že mnohem víc kvalitnějšího než-li tento film. První díl Maxe nám ukázal v době, kdy vyšel na počítačích, dosud nevídané věci a nevídanou zkušenost, užívali jste si filmový feeling, skvělou atmosféru, zkrátka Max Payne je klasika a legenda. Na vynikající jedničku navázal neméně kvalitní druhý díl. Pro větší informace je lepší si vyhledat některé recenze, protože bych se tady nerad více rozepisoval. Bylo otázkou času než se Max Payne objeví ve filmu. Každý to očekával, protože hraní Maxe bylo jako sledovat film. Max Payne také jako první ukázal využití slow-motion pohybů ve hrách, známých z kultovní trilogie Matrix, ve hře pojmenováno jako bullet-time. Dodnes je tato vlastnost velice populární a to nejen ve hrách, ale i ve filmech. Z her si uveďme např. True Crime, Painkiller a dál si teď nevzpomenu. Hraní Maxe Payna byl opravdu zážitek a jak tedy dopadl film, na který jsme museli čekat až do roku 2008?

K filmu nakonec bylo docela těžké se dostat, přeci jenom máte diváky rozdělené do dvou skupin. Ti, kteří znají Maxe Payna a ti, kteří vůbec neví o co jde. Tvůrci nakonec zvolili kompromis v podobě rozdílného příběhu a přístupu a neměl by být problém se sledováním pro nezasvěceného diváka, jenže si bohužel buďte jistí, že jako fanoušci herní série moc nadšeni nebudete. Trailer byl ale velice povedený a sliboval slušný zážitek. Je známé, že většinou to s převedením her do filmové podoby je problém a nedopadá to dobře, kór když je film pod taktovkou Uwe Bolla. I když s filmovou hrou jako je Max Payne, s jiným režisérem než Uwe a také s hvězdným jménem představitele Maxe Payna v hlavní roli – Markem Wahlbergem to přece nemohlo dopadnout katastrofálně, na rovinu nedopadlo, ale raději čtěte dále. Ještě si prohlédněte zmiňovaný trailer:

Film začíná pod zamrzlou hladinou, Max se topí a snaží vyplavat na povrch, v hlavě se mu stále opakují záblesky z toho osudného večera, kdy mu feťáci zavraždili milovanou ženu a dítě. Ale i jako v případě hry, tohle je současnost. Musíme se zpět vrátit o týden nazpět. Max sedí ve své kanceláři a stále neobjasněný případ mu nedává pokoj. V klubu naráží Max na chlápka jménem Jack Lupino. Vše se ještě víc zkomplikuje, když je Maxová známá objevena mrtvá. Dlouholetý Maxův kamarád Alex Balder bere Maxe na místo činu, u mrtvoly se objevuje jeho řidičský průkaz. Max se dostává ještě do větších problémů. Alex přijde na zvláštní podobnosti s tetováním. Je něco shnilého ve firmě Aesir. Jenže než stačí Alex podniknout něco víc, je nalezen mrtvý. A Max je podezřelý z jeho vraždy, nikdo ho nenávidí, musí hledat dál a to mu ještě jde po krku osoba jménem Mona Sax.

Na film Max Payne jako velký fanoušek této série jsem se dost těšil (na PC 1. díl dohrán tak 11x a 2. díl 27x) a shodou okolností jsem se teď ještě vrátil ke hraní prvního dílu (o tom brzy více a také jinde). Při premiéře a to trvá, trhal Max Payne v USA návštěvní rekordy, i když u kritiky propadl a je to tak. Je to velké zklamání, dosud nechápu, proč se odlišili od scénáře hry a při tom se na tom podílel i samotný Sam Lake. Tak, jak už jsem naznačil možná kvůli nezasvěceným divákům, ale tak přece i my jsme to hráli jednou poprvé a byla to fenomenální story a určitě by šla skvěle převést. Ale naštěstí není to úplný odklon od hry, to by to dopadlo jinak ještě hůř. Máme tu Aesir, drogu Valkyr a zasněžený New York. Max Payne je na tom také stejně, přišel o ženu a dítě a pátrá po tom, kdo za tím stojí a pak nakonec zjišťuje, že v tom je mnohem více. Známe, staré. Ale to je asi tak všechno, co bylo zanecháno. Ano, máme tu i známé postavy jako Mona Sax, Alex Balder, Nicole Horne, Jim Bravura, Jack Lupino, ale řada jich chybí a docela i ty zásadní jako třeba Alfred Woden.

Detailnější přehled najdete ve “Proč není Max Payne dobrý film?” Je to film o jedné velké pomstě, o Maxovi, i po vítězství nebude nikdy nic jako dřív. Atmosféra filmu je naštěstí podobná hrám, ale ano i tu je to horší. Droga Valkyr vládne městu (i tady musí být odlišnost, droga je ve filmu modrá), feťáci jsou na každém rohu a Aesir nabývá větší a větší moci. Lokace se docela povedly a sídlo Aesiru (i logo je rozdílné :-/) opravdu poznáte. Ono je tu dost lokací pro zasvěcené známé, ale netýká se jich ani dějová linka na rozdíl od hry, kde hráli zásadní roli, např. přístav. Škoda, že chybí akce v Punchinellovém baru. Ale máme tu Ragna Rock, něco za něco. Akorát, že není vyvážené to “něco za něco”. Určitě víte, že Max Payne byl hodně akční. Tady se bohužel žádné větší akce nedočkáte, což je taky dost špatné. Není to akční film, takové spíš psychologické noir drama… Na nějakou to pořádnou bitvu si počkáte celou hodinu!!! Film má 1 hodinu 40 minut. To je opravdu škoda, že chybělo více akce, to by určitě zvedlo finální hodnocení, protože se mi akční sekvence ve filmu dost líbili. Bullet timu si už vůbec neužijete, je tu jen jedna taková menší vsuvka! Víme, že tohle nemůže být podle hry, ale větší zakomponování by filmu opravdu prospělo, díky tomu taky asi byla první půlhodina vážně nudná. Takže co ještě musíme zmínit. Práce kamery je docela povedená, hudba vás asi moc nezaujme, zlaté melodie ze hry. Je vidět, že se vás taky snaží film zaujmout hodně svými efekty a tedy díky za to, aspoň pro atmosféru temného prostředí New Yorku. A pár těch akčních scén právě na silném využití efektů staví. A pak jsou tu ti padlí andělé, možné iluze, které vám dají hlavně hodně na frak při požití drogy. Nevím, jestli to byl dobrý nápad, mně se to moc nezamlouvalo, ale neberu to jako nějakou větší chybu. Tak nemohli tam dát říčky z krve :).

Nyní k hercům, nejsou to žádné velké hvězdy a režisér si s výběrem asi moc hlavu nelámal a Wahlberg určitě taky navýšil filmu reputaci. Nezahrál to špatně, ale není to pro mě Max Payne. Charakter Maxe je taky podán jako moc odtažitý, ve hře nechyběl náznak humoru a ono i o filmu platí, že tam ten humor mohl trochu být.  A teď jsem si vzpomněl, proč do filmu nikdo nedal ve hře skvěle odlehčující věci jako je třeba odkaz na seriál Adress Unknown, nebo Lords & Ladies. Celou dobu jsem se ve filmu těšil, že Max půjde kolem kanceláří a tam na obrazovce se mihne “My lord, I am your sister” (ve hře to bylo trochu jinak, pro detailisty). Škoda, hodně by to potěšilo a bod nahoru klidně i. Charakter Mony Sax se taky moc nevyvedl, přece pracovala sama, tady je obklopena společností, sestřičkou Natashou (zlaté dvojče ve hře – Lisa, holt Punchinello vůbec nebyl ve filmu zmíněn) a Mila Kunis jako Mona opravdu ne. A pak už jenom pár postav, nebudu popisovat všechny. Proč je Jim Bravura černoch? Teď mě i napadá jako by spíš točili parodii a tohle dělali schválně, je to úplně převrácené a dokazujou to i v takových detailech jako třeba modrá Valkýra. Ale abych jen postavy nekritizoval, tak Nicole Horne docela ušla, sice nevypadala tak hrozně sviňácky (XD), ale o to víc mi přišla ve filmu jako pěkná děvka. A naposledy jsem si nechal Lupina, o něm aspoň možná taky díky tomu tetování na xichtě bylo jasný, kdo to bude. Hodně jsem postrádal, že nemá zájmy jako Lupino ve hře. Zahrál ho víte kdo? Sucre!!! Ano ten Sucre z Prison Breaku, respektive Amaury Nolasco :). Spíš jsem se tak nějak usmíval, jaký může být Sucre hajzlík. Moc mi to tedy nesedlo, ale Sucre to zvládnul, blbý pro Amauryho je, že ho zkrátka musí každý vnímat jako toho dobráckého Sucreho. Ani nevím, jestli jsem tady shrnul všechna negativa :D, o pozitivech tady asi moc řeč není. Tak dobře, odpad to rozhodně není, ale zklamání ano. Teď už jen na závěr výčet dalších menších, větších záporů: zbytečné používání ruštiny a to ještě u kamarádů Mony. Nevím, proč se tam zase musela objevit hned na začátku zcestná erotická scéna, proč to je tak brutálně a temně na nízké úrovni. A co krucinál mělo znamenat to “grauu” ke konci filmu?

A navíc tu máme jako u hry otevřený konec, já už bych se raději do dvojky nepouštěl a když už, tak s hodně velkou opatrností, protože už tak to bylo dost pokaženo. Teď to bude dost spoilerní, tak pozor – pro Maxe možná zabití BBho bylo vítězství, ale Valkýra bude řádit dál, přece to neznamenal konec Aesiru, to ve hře to bylo o mnohem větší vítězství a ta děvka Horneová to přece měla odnést taky a právě když bude pokračování, tak zase bude o úplně něčem jiném než dvojka na PC, ten scénář už se stejně nedá urovnat. Aspoň, že ta Mona skončila ve výtahu :), i když ne “mrtvá”, tedy opomeneme scénu po titulcích. A teď tedy pro někoho k tomu nejdůležitějšímu – k hodnocení. Pro normálního diváka, který o tom o Maxovi moc nevěděl, tak mu musel film připadat trochu jako béčko, nijak překvapivý a chvílemi i nudný. Samozřejmě, že ne každému, ale pro mě to je takový nemastný film, který měl hodně velký potenciál, ale pokazilo se to, jak už víte z této obsáhlé recenze. Pro mě je to zkrátka horší průměr, ale tu pětku dám. Nebudete snad ten čas považovat jako ztracený. Škoda, že se toho neujmul třeba jiný režisér a proč krucinál změnili ten scénář. A pro fanoušky a aspoň lehké znalce počítačové série je film určitě ještě horší. Řadu důvodů najdete tady všude kolem a hlavně ke konci ve “Proč není Max Payne dobrý film?” a rozhodně bych šel s výsledkem ještě více dolů, tak na 3/10. Filmové zpracování je zklamání, ale mohlo to dopadnout ještě hůře anebo hlavně ještě lépe. A teď k definitivnímu verdiktu, dávám průměr a to jsem opravdu dost velkorysý, pokud jste znalci počítačové série, klidně si strhněte další dva body… Stejně to mělo už od začátku být hlavně orientované pro znalce a fanoušky Maxe. Film vám nedoporučuju a to ani pro fanoušky, ani pro normální diváky, ale chvíli to zkuste až ho budou dávat v televizi, teď určitě nemá cenu vyhazovat za tento film peníze v kině. Nejhorší je, že zkrátka mám pocit, že to bylo jen o penězích a na bravurnost jako u hry se každý vykašlal. Je to spíš pokažení skvělé značky s názvem “Max Payne”, sice dobrá reklama pro ostatní, ale i tak to smrdí silnou béčkovinou. To je opravdu vše, nezapomeňte si ještě přečíst takové zamyšlení :).

Proč není Max Payne dobrý film? (spoileroizní)

Protože byl nesmyslně změněn scénář. Klidně to mohlo mít větší rating a tím tedy více krvavější, temnější, brutálnější a hlavně atmosferičtější.
Protože těch odchylek od původního herního scénáře je hrozně moc a někdy i tak ulítlé jako věci s modrou Valkýrou jsou přímo trapné.
Protože chybí skvělé postavy ze hry.
Protože hlavní postavy měl hrát někdo jiný, např představitelé modelů ze dvojky – tahle nádherná dvojice – užijte si těchto pár fotek, no nebylo by to super? Jmenovitě tedy Kathy Tong jako Mona Sax a Timothy Gibbs jako Max Payne.

A když už ne tihle dva, tak aspoň ten Sam Lake se mohl nechat ukecat…
A co třeba v roli Maxe Christian Bale? A v roli Mony (na to mysleli i ostatní lidé, googlujte) např. Julianne Moore? (trošku omlazená) Ani nevím ale hodila by se mi na Monu i obarvená Naomi Watts.

Protože to mělo být od fanoušků pro fanoušky.
Protože chybělo krapet humoru, odkazy na věci jako Lords & Ladies, Adress Unknown, Captain Baseball Batt Boy.
Protože je to nuda, chybí pořádná akce a využívání bullet-timu.
Protože chybí úžasné lokace ze hry.
Protože je to zjetě převrácený.
Protože je to zjetý.
Protože Mona a její kumpáni používají zbytečně ruštinu. To patřilo k Vladimírovi a jeho mafii.
Protože když už to takhle vypadá, tak chybělo smilnění mezi Maxem a Monou.
Protože konec je hloupě otevřený, chybí zabití Horneové a proč se vymyslel vůbec jiný hlavní záporák…
Protože tu byl jen jediný slušný bullet-time za celou dobu.
Protože není Jack Lupino posedlý Satanem.
Protože to už stačí… 🙂

HODNOCENÍ: 5/10 (pro fanoušky Maxe Payna – 3/10)

INFO
Oficiální stránka
Wikipedia
ČSFD
IMDB

MAX PAYNE

Žánr: Akční, Drama, Krimi, Thriller
Premiéra: 2008
Délka filmu: 100 minut
Natočeno: USA
Hrají: Mark Wahlberg, Mila Kunis, Beau Bridges, Ludacris, Donal Logue, Amaury Nolasco, Olga Kurylenko, Nelly Furtado…
Scénář: Sam Lake & Beau Thorne
Režie: John Moore

Sdílej:
1
0
Rádi bychom slyšeli váš názor, prosím komentujte.x