Pokání se odehrává v letech 1935, kdy už je nablízku 2. světová válka. My se podíváme, jak tuto situaci zvládá rodina zbohatlíků Tallisových a obzvlášť sestry Tallisovy, mladší ambiciózní spisovatelka Brionny a její starší sestra Cecilia. Cecilia je zamilovaná do správce domu Robbieho Turnera, je tu ale dilema a i nevyspělá Brionny chová k Robbiemu city, ale je ještě moc mladá a jako dítě má bujnou fantazii, takže nepochopí mnoho věcí. Jednoho slunečného dne se stane menší nehoda a Robbie se bude snažit Cecilii omluvit dopisem. Jenže jaksi povolí uzdu své fantazii a vytvoří i dopis, ve kterém sděluje ne zrovna formální city k Cecili. Dopis se dostane do nesprávných rukou a problém je na světě. Stačí ještě i další problém a rázem je Robbie falešně obviněn mladičkou Brionny. A tím je zničena láska mezi Cecilií a Robbiem. Robbie narukuje do války a Brionny si začíná uvědomovat co způsobila, bohužel pozdě, nebo je tu ještě nějaká šance?

A jedeme, dokud jsem rozjetej. Také po obrovské době tu máme recenzi na film a tentokrát ne na film ledajaký, na samotné Pokání, o kterém se docela dost mluví, divil bych se pokud někdo o něm ještě neslyšel. Film mě lákal už, když jsem na něj viděl ukázku na jednom blogu a také kdo by odolal Keiře, i když v jedné scéně byla nějak neuvěřitelně vychrtlá, že sympatie šly trochu dolů, no nevadí.

Pokání (v originále Atonement) sklízí jeden úspěch za druhým, hodně se dokonce o něm hovoří jako o nejlepším filmu roku. Chtěl jsem se sám přesvědčit jestli je tomu opravdu tak. Pokání vychází ze stejnojmenné knihy od Iana McEwana, o zpracování do filmové podoby se postaral režisér Joe Wright. Film na mě zapůsobil velice silným dojmem a vedl k zamyšlení, což mám u filmů velice rád. Nelíbí se mi, když skouknu film a za pár minut o něm nevím. Pokání je i pro většinu velice silným emočním zážitkem. Byť je to třeba lehce zvláštní, já jsem neuronil ani slzičku, pokud se chce opravdu každý “emočně znásilnit”, tak doporučuji hity jako je např. “A Moment To Remember“. To, co se mi na filmu líbilo, ale bylo, že film působil jako souvislý celek, film se vlastně odehrává v různých dějových linií a vyskytují se i oblíbené flashbacky. Někdy se na situaci podíváme 2x z pohledu jiných postav, viz scéna u fontány :).

Další dobře zvládnutou věcí je příběh samotný a sice knižní předlohu neznám, ale myslím si, že příběh je opravdu dobře zpracovaný. K filmu si připočtěte další klad a to je výkon herců, Keira Knightley ztvárnila Cecilii takovým způsobem, že ji budete vnímat za mrchu a zároveň za hrdinku. Většinu mužů potěší i lehce erotické scény. Překvapil i výkon mladičké vycházející hvězdy – Saoirse Ronan, nesmíme opomenout ani hlavní mužskou roli – Jamese McAvoye. Film se může zdát jako holá romantika, ve skutečnosti je to velice dobře zpracované drama. Musím tedy ještě jednou pochválit komplexnost filmu a dobrou kameru, tedy vzdávám hold režisérovi. Hlavně se mi líbily pohledy na věc z pohledu Brionny, která za všechno může. Jinak atmosféra z filmu přímo čiší a nejvíce atraktivní jsou ty lehce odpudivé scény z období 2. světové či tvrdé scény z pohledu 18ti leté Brionny ve špitále. Ještě jsem se nezmínil o hudbě, která by mohla být snad ještě lepší, ale i tak neurazí, vlastně je dobrá. Chtěl bych vám říci o těch nejlepších scénách, které mně vysloveně uchvátily, ale nechci spoilerovat. Pěkným zpestřením byla i herečka Romola Garai, která ztvárnila Brionny v 18ti letech, nvm proč ale Romola by mi sedla jako Maria k roli ve filmovém zpracování herního klenotu Silent Hill 2.

Závěr se mi také líbil a příjemně překvapil, ono opravdu není toho moc co vytknout, rozhodně je to ale snímek, který by neměl minout nikoho z vás, ale k absolutní dokonalosti mi přeci jenom něco chybělo, proto devítka. Na Pokání jen tak nezapomenu.

HODNOCENÍ: 9/10

Wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Atonement_(film)
ČSFD: http://www.csfd.cz/film/224935-pokani-atonement/
IMDb: http://www.imdb.com/title/tt0783233/

Atonement | Pokání
Žánr: Drama/Válečný/Romantický
Premiéra: 2007
Délka filmu: 2 hodiny, 10 minut
Natočeno: Velká Británie, Francie
Hrají: Keira Knightley, James McAvoy, Romola Garai, Saoirse Ronan, Brenda Blethyn, Vanessa Redgrave …
Scénář: Ian McEwan (kniha), Christopher Hampton
Režie: Joe Wright

Sdílej:
0
Rádi bychom slyšeli váš názor, prosím komentujte.x