Po delší době jsem zase zkusil nějaké to demo, vypadá to, že se nám rýsuje zase nějaká ta pořádná hra a když už ne z hlediska obecního, tak aspoň z hlediska komixových (filmových) her. Ano, mám na mysli Batman: Arkham Asylum. Nebudeme chodit kolem horké kaše a jdeme na to. Do hry vás navnadí efektní animace, kde se řítí Batman ve svém Batmobilu do lokace, kde zrovna přivezli znovu chyceného Jokera. Už animace napovídá, že se hra bude nést v duchu filmu Temný rytíř, ale i tak bude mít dost odlišnou tvář. Čiší z toho trošku jiná atmosféra než-li z filmu, taková ještě více temnější. Nevím, jestli dabují hlavní postavy ti samí, co ve filmu – určitě by to pomohlo, tak u Ledgera si můžeme být jistí (R.I.P.).

Oznámení hry podle Batmana mě nechávalo původně chladným. Neříkám, že bych neměl netopýřího muže nerad (k večeři), sám jsem viděl všechny filmy kromě Batman začíná (Jack Nicholson a Denny DeVito jsou stejně nezapomenutelní, stejně tak Michael Keaton, no na Batmana a Robina bych radši zapomněl) a také jsem ho měl jako každé děcko velmi rád, na půdě se válí i nějací ti paňáčci, i když jsem sbíral spíše Spidermanovo univerzum. A co se týče komixu? Mám někde nějaký první díl, když vycházela nějaká nová edice Batmanových příběhů a na svou dobu dost drahý komix Batman a Robin (i když povedený). Tak to byla taková nepodstatná omáčka.

Graficky je hra na úrovni a navíc si můžete zahrát i na slabších strojích, samozřejmostí je podpora PhysX a jiných next-gen blbovinek. Vlající Batmanův plášť, efektní animace postav a zakončující akce – tzv. fatality moves, to všechno si užijete. Jakmile se tedy trochu rozkoukáte z intra a přejdete už do hratelné fáze, zjistíte, že Joker měl schované eso v rukávě a zase utekl. No, kdo by to nečekal… Ale docela mě zajímá, co si na nás v plné hře Joker připraví a čím překvapí. Hned musíme začít bojovat, nevím, jestli se dají provádět nějaká komba, stačí vám ale levé kliknutí myši, později se naučíte využívat i zakončovací popravy a Batmanův Batarang. Zase tak daleko jsem hru nestudoval (v demu to vlastně ani nejde), ale každopádně ovládání na klávesnici je intuitivní a co se týče hratelnosti, tak jsem se těch 20 minut a něco dobře bavil. Demo vás vskutku pěkně navnadí. Hra samozřejmě nezůstane jen tupá bojovka, což i tak by bylo nevypovídající, protože je to zábavná bojovka, můžete využívat okolního prostředí, oblíbeného háku a tzv. glide kicky k tomu si připočtěte slow-mo animace a jste v ráji, bojím se, že můžou být později otravné.

V demu si tedy užijete kromě boje i stealth prvky a naučíte se využívat možnosti okolí, navíc má Batman možnost přejít do „splintercellovského“ vidění – tzv. Detective Mode a zobrazí se mu nepřátele a dokonce i jejich duševní rozpoložení včetně únikových cest v úrovních. Doufám, že nás čeká taky nějaká variabilita prostředí, ne že by byl blázinec nezajímavý, ale ke stereotypu může dojít a to i co se týče hratelnosti, ale to už si musíme počkat na plnou hru. Poté, co si poradíte s několika ozbrojenými nepřáteli, čeká vás přímá konfrontace s hlavním padouchem a nějaký ten bossák, ale to už bohužel demo skončí a my se ještě dozvíme, že nám nebylo ani zčásti předvedeno všechno. Užijeme si i hackerských náčiní a čekají nás staří známí nepřátelé, hlavně z Batmana a Robina – Poison Ivy, Bane. Kéž bychom se dočkali i Arnolda :D. A jak je to zvykem, můžete hledat i skryté trofeje, nebo otevírat profily postav. V hlavním menu si je pak můžete důkladně projet (samozřejmě i během hry) a to dokonce i s nahranými dikfatonovými záznamy (tedy aspoň v případě Jokera) No, myslím, že se můžeme těšit a i když má demo přes 2 GB, stáhněte si ho a zkuste. Tahle hra doufám nepřinese zklamání. Plná hra už je nějaký ten pátek na světě, směle do toho, jedná se o skvělou hru.

DEMO DOWNLOAD