Vítejte v další nové sekci trefně nazvané demo, takže z toho musí každýmu okamžitě vyplynout čeho se to bude týkat. Zřídkakdy se zde objeví dojmy z hraní demoverzí a bude se jednat o takové pseudopreview :D. Proč zřídkakdy? No, na dema se zase tak moc nezaměřuju a hraju opravdu jen ty, co mě zajímají a stojí za to. Takže moc psát dojmy z dema nebudu.

Neodolal jsem a zkusil jsem první demo na novém PC, bylo to tehdá v sobotu ráno, i když by se hodilo kvůli atmosféře hry hrát spíše v noci, ale co už. Při této hře jsem si uvědomil, že jsem zjel a že jsem v šoku, někdo by čekal že se zechčiju z těch detailů, a tak dále, jenže grafika nikdy není všechno. Jasně, ale horší je, že zkrátka pořád si říkáte, jde to udělat ještě lepší? Není tohle vrchol her (nemám zrovna na mysli jen FEAR)? Plus vás hraní novinek, tedy lidí jako já, co tohle vidí po několika letech, dost zmlsá a najednou nechcete hrát staré hry a najednou tak tvrdě narazíte, že nechápete, jak můžete hrát ty starý shity – vždyť tohle jsou spíš Hry. Je to dost kompromis. Samozřejmě, že nebudu okamžitě odsuzovat starší hry a všechno sux, ale prostě když hrajete ty moderní hry, najednou nic jinýho neexistuje a když jsem viděl svůj počítač u fotra, říkal jsem si: „zatraceně, jako bych to tu ani neměl těch pět let“. Příjde mi to hrozně zastaralý, jak didaktik. Stejně tak třeba ntb už mi se svým malým displejem připomíná tak nějakého chudého příbuzného počítače xD. Takhle zjet. A toto bude ještě horší, už za chvíli příjde na to, že budu chtít větší monitor, víc grafiky… Zkrátka od prvních orgasmech v GTA 4 už hodnotím hry podle grafiky jinak a zkrátka jsem se pěkně zmlsal. Což neznamená, že by nevypadal FEAR 2 skvěle – vypadá, i když tady ale nehraje grafika tu roli pro hráče zas tak výraznou. Tady je to hlavně o atmosféře. Zase jsem byl v šoku, filletzz mi říkal, abych u TR:UW zapnul všechno on a maximal detaily. Já, který hrál všechny hry 800×600 na low a sekalo se to a já si užíval, najednou začnu si hrát s tímhle? No, totálně jsem byl v šoku a to neříkám, že mám nějakou dobrou sestavu, je to prům… no tak tolik asi ne, ale zkrátka určitě to není the best, protože dneska už letí i 8 gb, několik grafáren s 1 gb paměti a centrino a takový ty nějaký bláznoviny. I když ale vlastně na co vrážet do toho několik litrů, když si člověk skvěle vystačí i s počítačem za 20 litrů. Nejlepší na tom je, že můj předchozí stál ve své době 35 litrů xD.

Pokrok no, při čtení jednoho tématu z Levelu 172, kdy se vybírali komponenty pro PC jsem se zase zděsil, že mi to zase hned zestárne, protože ať už je to jak chce, pořád to jde dál a dál a všechno se snaží být ještě lepší a lepší a  já myslel, že už se to na chvíli zastaví, v týhle oblasti, čert to vem. To bych si ten PC nekoupil nikdy, kdybych pořád čekal. Ale zkrátka hlavní je, že pořád ten PC stíhá dobu a to s perfektností. Když jsem měl předchozí sestavu, moc se mi nevedlo u aktuálních her pro tu dobu mít nejvyšší detaily. Ale tady jo, hra stará měsíc – ani ne – a PC mi to nastavuje a povoluje vše na max detaily a to ještě v dechberoucím rozlišení, což je zkrátka pro mě šokující, i když už zmlsávám. Zkrátka i při FEAR 2 jsem měl otevřenou hubu, jak kokot dokořán a říkal jsem si, že to snad není možný. Konečně vím, jak ty hry fakt pokročily a musím uznat, že se to hraje zase jinak než za doby mého mládí xD – zkrátka je to asi v tom, že se mění ten zážitek a pocit z hraní. Jen to chce více her a hlavně dobrých her, ať je co hrát, protože zkrátka hry jsou fakt velice skvělou formou zábavy. No, nebudu furt kecat o té grafice a nastavování 😀 – prostě mě šokuje, jak ty hry skvěle vypadají a jak se to skvěle hýbe. U TR:UW jsem si připadal jak důchodce, protože jsem najednou já nestíhal tu hru xD – snad i poprvé v životě. No dost, konečně k FEAR 2 xD.

Jedničku budu mít taky možnost si brzy zahrát a s chutí, protože nechci tuto hru hrát bez znalosti jedničky, i když o ní vím díky videím atd. více než dost. Demo jsem jedničky hrál, to je co? Tady jsem dokonce vyhrabal dojmy. Což tedy znamená, že si určitě seženu fullku. Musím tuhle hru hrát vážně v noci a od dob hraní Silent Hillu jsem se SKUTEČNĚ začal u hry krapet bát. Hry to mají těžší (defakto filmy taky, když to na poli hororů hýří jenom samými předělávkami starých nápadů, i když velké naděje vkládám ve Španělsko – [REC] či Ils – byly pořádný kousky), no vlastně člověk ne moc háklivý se jen tak nevyděsí z těch hororů a tak dále. Vynechávám tentokrát situace v reálném životě :).

Hra tedy vypadá taky moc pěkně a hraje se fanfárově, jen možná ti protivníci mi přišli takoví trochu neohrabaní a hlavně jich bylo docela málo. Ano, je to jen demo a slupne se jako malinka, ale tak mohli do toho dát víc :D. Hodná, dá se říct už slečinka, Alma zase straší ve věži, no mně straší z ní ve věži teda. Demo začíná takovým snovým následováním Almy mezi rozbořeninami města a nakonec skončíte v její díře (bez dvojsmyslů). A pak už se probouzíte bohužel v realitě, i když ve FEARU, pokud se do něj aspoň trochu vžijete a budete hru hrát se snahou o role-play, půjde rozlišit těžce, co je realita. Protože přece tohle nemůže bejt jen ve vaší hlavě. Hra si nebere servítky a hned při prvních krůčcích naleznete mrtvé tělo a něco krve. Asi to nebude pro děti. Jdeme dál a konečně už nejsme neozbrojení, okamžitě pálíme headshot nic netušícímu vojákovi. A poté koštujeme bullet time, který je skvěle provedený a ty cákance krve jsou super :). Další mrtvoly a jdem dál. Taky je tu znát cit pro detail. Lokace jsou dobře zpracované, jen trošku si může někdo připadat, že to je krapet víc lineárnější, ale co není. Vzpomeňte na první FEAR a jak se hrál dobře + každý nemá rád volnost a já, abych se přiznal, tak taky preferuju ve střílečkách spíše tuhle cestu, aspoň se neztratíte a imho to na kvalitě hry moc neubírá, lepší než frustrován hledat ty správné dveře, do tohohletoho žánru mi to prostě nějak nesedí, musí to taky dobře odsejpat. Ale pozor, když vám trošku přidá do toho Alma soli (sole?), tak se můžete vracet zpátky kudy jste přišli, protože vás to totálně rozhodí.

Samozřejmě dojde na to, co dělá hru pořádně atraktivní – hry s Almou. A proto to není jenom obyčejná střílečka a navíc to zatím vypadá, že si dali vývojáři záležet a chci říct, že hra je dobře nadesignovaná a zkrátka průběh hrou je zábavný a  tím myslím scénář a příprava lekavých situací, a tak podobně. Víte, co mám na mysli. Nejvíc jsem se vyděsil samozřejmě, když mě následovala „to“ něco (Alma zřejmě). Nejvíc tak, že při druhém dání dema se zkrátka najednou „to“ objevilo přede mnou a já sebou cuknul – wow! Už tohle se musí pochválit a to ještě za bílého dne! Hra se mi moc líbí, protože tohle já rád – ty mrtvoly na stropech, všude krev a nádherná hrůza (xD). Situace v metru mě ani moc nevyděsila, i když jsem se samozřejmě na ten stín otočil (snad můžu spoilovat trošku :) – je to demo a jako je to „to“ nechutný. Jdeme dál a následuje trochu sniperování a poté chůze s robotem a když vás to fakt už pořádně nažhaví, tak demo skončí :-/. Inu ale ten zážitek za to stál a rozhodně se jedná o hru, kterou stojí za to si zahrát. Inu přesvědčte se sami tímto demem, které bych vážně doporučil i pro všechny co s FEAR nemají moc zkušeností, po delší době určitě demo, u kterého nebudete litovat instalace. A jinak taky jsem měl ten pocit, že to opravdu hodně lidí nabudí na koupi fullky. FEAR!

Demo můžete stahovat např. ODTUD